تی تی در ایستگاه پایانی ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی
بدون دیدگاه
با بازدید ارزیاب یونسکو از کاروانسرای تی تی مراحل ثبت جهانی کاروانسرای تی تی در قالب پرونده کاروانسرای ایرانی به پایان خود نزدیک میشود.
این پرونده که شامل تعداد زیادی کاروانسرا در اقصی نقاط ایران بوده ، قرار است بصورت مشترک تحت نام کاروانسرای ایرانی در فهرست آثار جهانی ثبت گردد از سالها پیش شروع به کار کرده و تحقیقات جامعی در این زمینه توسط پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی صورت پذیرفته است و با ارزیابی دفتر ثبت آثار یونسکو به مراحل پایانی خود نزدیک می شود.
این پرونده شامل 53 کاروانسرا بوده که تی تی تنها کاروانسرا در سه استان شمالی است که دارای ارزش جهت ثبت جهانی شناسایی شده است.

بازدید از کاروانسراهای این پرونده از ابتدای مهر ماه آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه داشته و این پرونده برای داوری در تابستان 1401 در کمیته میراث جهانی یونسکو مورد داوری قرار خواهد گرفت.
میراث جهانی یونسکو  به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند. تا ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱۲۱ اثر، شامل ۸۶۹ اثر فرهنگی، ۲۱۳ اثر طبیعی و ۳۹ اثر مشترک از ۱۶۹ کشور به ثبت رسیده‌است.

 

نوشته‌های پیشین
برگزاری جلسه هماهنگی برای حمایت های فاز اول دبیرخانه مسیر گردشگری دیلمان از کسب و کارها در صندوق کارآفرینی امید استان گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست