همایش دیلمان در مسیر توسعه پایدار

بدون دیدگاه

همایش دیلمان در مسیر توسعه پایدار با همکاری انجمن علمی گردشگری دانشگاه گیلان در 27/08/98 در دانشگاه گیلان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، اساتید و دانشجویان و اصحاب رسانه در دانشگاه گیلان برگزار گردید.

در این همایش برای اولین بار به بیان فرصت های اشتغال پروژه ملی کریدور گردشگری دیلمان (البرز مرکزی) پرداخته و ظرفیت های موجود اشتغال به صورت کاملا شفاف معرفی گردید.

پروژه مسیر گردشگری دیلمان(البرز مرکزی) یکی از قوی ترین پروژه های موفق و در حال اجرا در کشور با حمایت بین المللی

 دکتر  متقی طلب کارگزار طرح تکاپو در استان گیلان ضمن تشکر از برگزار کنندگان همایش دیلمان در مسیر توسعه پایدار،

طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) را یکی از مهمترین و اصلی ترین سیاست هایی دانست که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و دست آوردهای خوبی در سطح کشور داشته است.

وی با بیان اینکه، سیاست های طرح تکاپو با استفاده از تجارب اقتصادی در سطح بین المللی و با همکاری سازمان یونیدو و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده افزود برای اولین بار این طرح  در سال 93 در 7 استان پایلوت، اجرا و در سال 95  بعد از کسب دست آوردهای قابل توجه و رایزنی هایی که صورت گرفت بعنوان برنامه جامع اشتغال  در سطح کشور و در تمام استانها در فاز عملیاتی قرار گرفت. در این طرح  بدون در نظر گرفتن مرز های جغرافیایی مناطق و استانها ، جریان های اقتصادی و پتانسیل های موجود مناطق مورد بررسی قرار گرفته  و پیوندی میان ظرفیت های موجود و عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان نیروی کار در بازار بوجود آمد.

وی در ادامه افزود، در فاز مطالعاتی که صورت گرفت در 10 رسته اولویت دار اقتصادی و اجتماعی در استان گیلان رسته گردشگری بعنوان ظرفیت نخست شناسایی گردید.

و برای اولین بار در کشور برنامه عمل توسعه رسته با ابعاد بسیار گسترده و متنوع که توسط علیرضا کاظمی بنیان گذار طرح مسیرهای گردشگری ایران ارائه و در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه با برشمردن دست آوردهای ارزشمند طرح تکاپو با بیان اینکه اگر به صنعت گردشگری بعنوان یک زنجیره ارزش نگریسته شود و تمامی اجزا  و ارکان آن از برنامه ریزی برای سفر، شبکه حمل و نقل، اقامتگاه ها و واحد های پذیرایی تا سوغات و صنایع دستی را دارای کشش بازار و محرک هایی دانست که می‌توان توسط آنها برای تمامی متقاضیان کار، جوانان، دانشجویان و فارغ التحصیلان  و حتی زنان سرپرست خانوار ایجاد اشتغال نمود.

متقی طلب با اشاره به کریدور گردشگری دیلمان (البرز مرکزی) اظهار امیدواری کرد، با توجه به نگاه جامعی که نسبت به این طرح شده و تحولی که در صنعت گردشگری استان ایجاد خواهد نمود ، رسته گردشگری را جز یکی از رسته‌های پرکشش دانسته و لازمه توسعه صنعت گردشگری در استان را  در گرو نگاهی جامع و جامعه محور دانست.

وی اذعان داشت یکی از قوی ترین پروژه هایی که  در حال حاضر در سطح کشور و با حمایت بین المللی و تمام ارکان دستگاه های اجرایی سطح استان در حال اجرا می باشد پروژه مسیر گردشگری دیلمان(البرز مرکزی ) است و تاکید نمود در سالهای آینده می تواند یکی از پروژه های موفق در زمینه جذب گردشگر و توسعه صنعت توریسم باشد.

دولت، کارشناسان، گردشگران، نهاد های مردمی و انجمن های داوطلبانه  و مردم بومی و محلی، ذینفعان توسعه گردشگری پایدار

رامین شیر علی پور رییس دبیرخانه توسعه پایدار مسیر گردشگری دیلمان (البرز مرکزی)  ضمن تشکر از مسئولین و دانشجویان و شرکت کنندگان در همایش با برشمردن بحران های موجود در منطقه از جمله تغییر فرهنگ، معظل اشتغال، مهاجرت بی رویه از روستا به شهرها و حاشیه شهرها، آسیب اجتماعی ناشی از فقر، تخریب محیط زیست، رکود اقتصادی و تخریب وجهه کشور در سطح دنیا، پروژه ملی  مسیرهای گردشگری ایران را پاسخی مناسب  برای هر یک از این بحران ها دانسته و با تاکید بر بهره گیری از دانش و تجربه روز جهانی و مشارکت تمامی ذینفعان این پروژه که شامل دولت، سازمان های بین المللی، برندها، بخش خصوصی و بومیان منطقه و قالب تشکل های راهبردی در هر منطقه می باشد و با طراحی زنجیره های ارزش در حوزه تولید محصولات و خدمات بر اساس ظرفیت های بومی و بازار را فرصت مناسبی برای بحران اشتغال در منطقه دانست.

وی مهمترین هدف دبیرخانه مسیر گردشگری دیلمان طراحی زنجیره های ارزش دانسته و تاکید نمود تمامی پروژه هایی در راستای توسعه پایدار طراحی میشوند می‌بایست تمامی حلقه های زنجیره ارزش را در بر داشته باشند.

وی با بیان اینکه خروجی طرح مسیرهای گردشری ایران توسعه گردشگری پایدار خواهد بود افزود ذینفعان توسعه گردشگری پایدار را دولت، کارشناسان، گردشگران، نهاد های مردمی و انجمن های داوطلبانه  و مردم بومی و محلی می باشند.

شیرعلی پور در ادامه افزود، مسیر گردشگری دیلمان بین مسیر های گردشگری ایران اولین مسیری است که فعالیتش را شروع نموده و بعنوان اولین مسیر که قطعا با چالشهای بیشماری رو به روست بعنوان مسیر پیشتاز شاخته شده است. وی با اشاره به اینکه ظرفیت های اشتغال پروژه ملی  کریدور گردشگری دیلمان (البرز مرکزی) برای اولین بار است که به اطلاع عموم رسانده میشود تا عموم مردم بتوانند با توجه به ظرفیت هایی که در اختیار دارند به عنوان کارگزار با پروژه همکاری نموده و در نهایت از طریق تشکل سازی بتوان حمایت های لازم را از سمت دولت و سازمان ملل برای پروژه‌ها بگیریم و در نهایت از همکاری دانشگاه گیلان تشکر نموده و اشاره داشت که بعد از این همایش همکاری های عملیاتی با افراد علاقه مند شروع خواهد شد.

سجاد کوچک نیا: پروژه مسیر گردشگری دیلمان، پروژه ای انعطاف پذیر و فرایندی است.

مدیر گردشگری دبیرخانه مسیر گردشگری دیلمان با توضیح مسیر و روستاهای پایلوت پروژه بیان نمود مسیر گردشگری دیلمان بین 18 مسیری که در سطح کشور تعریف شده ، بعنوان طرح پیشتاز شناخته شده  و اذعان داشت این طرح یکی از طرح های کم نقصی است  که به واسطه مطالعات 10 ساله دقیقی که روی آن شده است در کشور در حال اجراست.

مدیر گردشگری مسیر گردشگری دیلمان، حوزه های گردشگری کودک، گردشگری ورزش، گردشگری سلامت، گردشگری ماجراجویانه و گردشگری سالمندان و گروه های خاص را از جمله زمینه هایی دانست که برایشان زنجیره ارزش تعریف شده است.

وی افزود علاوه بر ظرفیت های گردشگری ، ظرفیت های دیگری همچون  آموزش و کشاورزی، دامپروری، حمل و نقل، تبلیغات ، کسب و کار ها و مشاغل خانگی، گیاهان دارویی در کریدور گردشگری دیلمان وجود دارد.

کوچک نیا با تاکید بر اینکه پروژه مسیر گردشگری دیلمان طرحی است فرایندی، اظهار داشت این طرح قابلیت آن را دارد که در هر مرحله ای از اجرا در صورت وجود ظرفیت جدیدی که قابلیت برنامه ریزی و اجرا داشته باشد با ایجاد زیرساخت های لازم به پروژه اضافه شود.

لازمه رسیدن به گردشگری پایدار،  توسعه پایدار گردشگری است

دکتر حسام استاد دانشگاه و هیئت علمی گروه جغرافیا و گردشگری ضمن اشاره به اینکه در دین توحیدی اسلام به کرات اشاره شده است که انسان بعنوان اشرف مخلوقات محق است که تمام نعمات خداوند روی زمین بهره ببرد به شرط استفاده کارامد و مفید و احترام به طبیعت و بهره بردن از نعمات خداوند نمیبایست با هم تضاد داشته باشند، و آیندگان ما متضرر شوند.

وی در ادامه صحبت هایش افزود توسعه پایدار در راستای همین موضوع بنا نهاده شده است، و از سه جنبه مورد بحث قرار میگیرد. بعد اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی.

که مهمترین بحث توسعه پایدار از لحاظ محیط زیستی دانسته و با تاکید بر اینکه نحوه زیستن امروز بشر می بایست به نحوی باشد که زمین برای آیندگان هم قابل زیست باشد.

به عقیده وی تمامی مباحث مورد اشاره توسعه پایدار نیازمند سلسله اقداماتی است که در وهله اول نیازمند آن است که  نظام حکومتی و سیاسی حاکم و نظام اقتصادی جامعه، مبتنی بر توسعه پایدار باشد.

ارزشمندی  برخی از بناهای تاریخی به لحاظ تاریخی  برابر با چاه نفت است

دکتر نواییان استاد دانشگاه و  سرپرست پژوهشکده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه دیلمان یک شهر یا منطقه نیست، بخشی از تاریخ ماست که اگر بخواهیم به لحاظ تاریخی به آن بپردازیم در گذشته تا خراسان شمالی نیز وسعت داشت است، افزود دیلمان یک مفهوم است و با محدود کردنش به یک شهر آن را تحقیر و کوچک نموده ایم.

و در ادامه افزود متاسفانه  از این تاریخ غنی و اصیل به لحاظ دیداری آثار باستانی خاصی، جز بقایای حفاری های ناچیزی که به جامانده وجود ندارد و  مهمترین مشکل در زمینه گردشگری و توسعه صنعت توریسم را  نبود تولید محتوای مناسب و کافی در مورد آثار و بقایای تاریخی منطقه دانست.

نواییان با اشاره به بنای تاریخی کاروانسرای تی‌تی که مربوط به دوره کیایی ها و جز یکی از ظرفیت های ارزشمندی دانست  که به لحاظ ارزشمندی اقتصادی با چاه نفت برابر می باشد و اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نه چندان دور فعالیت های گردشگری با سرمایه گذاری و برنامه ریزی اصولی و درست در این بنا صورت گیرد.

وی در ادامه  اشاره داشت با شناخت آثار تاریخی منطقه  میبایست پکیج تورهای گردشگری که در کریدور گردشگری دیلمان تعریف می شود، باید به گونه

ای باشد که علاوه بر عدم تخریب محیط زیست می بایست به آگاهی بخشی گردشگران توجه ویژه داشته باشیم و اشاره داشت تولید محتوا یکی از مواردی است که به آن کمتر پرداخته شده است و بانیان و مجریان پروژه ملی کریدور گردشگری دیلمان (البرز مرکزی) باید نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

در ادامه گروه هنری دیلمون به سرپرستی محمود فرضی‌نژاد قطعات موسیقی دیلمانی را اجرا نموده که مورد استقبال کم نظیر شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت.گروه هنری دیلمود با سابقه حدود ده ساله دارای جوایز ارزنده ملی و بین المللی در عرصه نمایش و وسیقی فولکلور گیلانی است.

در این همایش در اقدامی کم سابقه برای پذیرایی شرکت کنندگان از کلوچه و دمنوش های محلی دیلمان استفاده شد.

 

نوشته‌های پیشین
در حاشیه همایش دیلمان در مسیر توسعه
نوشته‌ی بعدی
استخدام دبیرخانه توسعه پایدار مسیر گردشگری دیلمان(البرز مرکزی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست