نیاز حتمی ایران به طرح «مسیر گردشگری دیلمان» / کشور ایران در قلب من است

بدون دیدگاه

دکتر روبرتو روسو عضو هیئت‌علمی دانشگاه بولونیای ایتالیا و مشاور بین‌المللی توسعه گفت: مدیران «مسیر گردشگری دیلمان» مجموعه‌ای از جوانان هستند که با انرژی فوق‌العاده‌ای این کار را آغاز کرده و با تخصص خود، اجرای طرح را پیگیری می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری درسیاهکل، یکی از معضلات جوامع بومی ایران نبود فضای کسب‌وکار استاندارد و انجام فعالیت‌ها به صورت سنتی است که باعث شده اقتصاد ضعیفی را در بخش روستایی کشور شاهد باشیم، بر همین اساس و وجود معضلاتی همچون آسیب‌های اجتماعی نظیر مهاجرت به شهرها، بزه‌های رفتاری، طلاق و اعتیاد باعث شد تا جوانان خلاق کشور، طرح مسیرهای گردشگری ایران که بر مبنای توسعه پایدار در روستاها و جوامع بومی که بر پایه گردشگری استوار است را طرح‌ریزی کرده که با موافقت اصولی داخلی (وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی) و خارجی (UNIDO سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) قرار گرفته است.
طراحان این طرح در نظر دارند با آموزش استانداردهای روز دنیا به جوامع بومی، سطح اقتصاد و معیشت این قشر را افزایش دهند که در ازای این موضوع، اقتصاد کشور احیاشده و زمینه رفع مشکلات اجتماعی آن بخش فراهم می‌شود.
درزمینهٔ کسب استانداردهای روز دنیا، این مجموعه با دکتر روبرتو روسو مشاور بین‌المللی توسعه و عضو هیئت‌علمی دانشگاه بولونیای ایتالیا که متخصص و مشاور در این حوزه می‌باشد قرارداد همکاری به امضا رسانده است.
خبرنگار پایگاه خبری درسیاهکل گفت‌وگویی با دکتر روسو در رابطه با توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها و همچنین راهکارهای برون‌رفت از اقتصاد سنتی به توسعه پایدار در جوامع بومی ایران انجام داد که مشروح آن در ادامه آمده است:

**نیاز حتمی ایران به طرح «مسیر گردشگری دیلمان»
دکتر روسو در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به سؤالی در خصوص دیدگاهش درباره طرح مسیرهای گردشگری ایران و به صورت تخصصی مسیر گردشگری دیلمان (البرز مرکزی)، اظهار کرد: این پروژه یکی از طرح‎هایی است که کشور ایران به صورت حتمی به آن نیاز دارد.

وی با بیان اینکه این طرح برای ادامه حیات اقتصادی ایران به سه دلیل، بسیار ضروری است، افزود: به عنوان دلیل اول می‌توان گفت که مهم‌ترین هدف این طرح اشتغال‌زایی است و رسیدن به هدف اول که این طرح مدنظر دارد بسیار برای آینده اقتصادی ایران مهم است.
استاد دانشگاه بولونیای ایتالیا تصریح کرد: دومین دلیلی که ضرورت این طرح را تبیین می‌کند این است که این طرح، استانداردها و پروتکل‌هایی را وارد ایران می‌کند که می‌تواند کیفیت و کمیت تولیدات را افزایش دهد و در پی دلیل دوم، دلیل سوم است که صادرات محصولات تولیدی را راحت‌تر می‌کند چون استانداردهای بین‌المللی بر تولیدات بومی وجود دارد.

**مدیران جوان طرح «مسیر گردشگری دیلمان» با انرژی فوق‌العاده‌ای و تخصص خود، اجرای طرح را پیگیری می‌کنند
روسو، به گروه مجری و طراح این طرح نیز اشاره کرد و گفت: مدیران این طرح، مجموعه‌ای از جوانان هستند که با انرژی فوق‌العاده‌ای این کار را آغاز کرده و با تخصص خود، اجرای طرح را پیگیری می‌کنند، مجموعه ما هم در بدو امر پس از آشنایی با محتویات طرح، آن را برازنده یافت و قصد داریم به مدیران طرح که امروز دوستانمان شده‌اند، کمک کرده تا به اهداف والای خود برسند.
وی با اشاره به توان و ظرفیت بسیار بالای جوامع بومی ایران به جهت اجرایی شدن این طرح در آنها، تأکید کرد: ایران کشوری بزرگ است که توانایی‌ها و ظرفیت بسیار بالایی دارد و هیچ محدودیتی برای پذیرش استاندارد برای جوامع بومی وجود ندارد.

**گردشگری تکمیل‌کننده پازل اقتصاد جوامع بومی است
این مشاور بین‌المللی توسعه، با اشاره به توان گردشگر پذیری جوامع بومی ایران و اینکه گردشگری چه کمکی می‌تواند به توسعه پایدار جوامع بومی نماید، ابراز کرد: زمانی که از توسعه پایدار سخن می‌گوییم به خصوص توسعه‌ای که به پیشرفت جوامع بومی کمک نماید، گردشگری عامل با توسعه متوازن خواهد بود.
روسو افزود: ایران یک کشوری با ظرفیت بالای گردشگری است و در دنیا به جاذبه‌های فراوان گردشگری معروف است، ولی در جوامع بومی امروز ایران، شاید استانداردهای کافی برای پذیرش گردشگر در سطح کلان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: یکی از نکات برجسته این طرح (مسیرهای گردشگری ایران) نیز رعایت این نکته است که علاوه بر ارتقای سطح اقتصادی جوامع بومی و ایجاد اشتغال در آنها، با آموزش‌های لازم، سطح استانداردهای گردشگر پذیری جوامع بومی نیز بالا برود، اگر این مهم رخ دهد، همان‌طور که ذکر شد، با توجه به ظرفیت بسیار بالای گردشگری ایران، گردشگران به جوامع بومی گسیل می‌شوند و این مهم باعث تکمیل پازل اقتصاد جوامع بومی خواهد شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بولونیای ایتالیا گفت: جوامع بومی ایران می‌توانند درزمینهٔ‌های مختلف به خصوص درزمینهٔ خوراک‌ها و غذاهای بومی برای گردشگران جذابیت فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

**برنامه‌‎های ویژه‌ای برای جوامع بومی ایران داریم
روسو در رابطه با کمک‌ها و توانمندی‌هایی که طرف ایتالیایی به مجموعه مجری طرح مسیرهای گردشگری ایران می‌تواند بکند، خاطرنشان کرد: در خصوص توسعه جوامع بومی و درزمینهٔ استانداردسازی کشاورزی با این مجموعه همکاری خواهیم داشت و در حال مذاکره هستیم، درزمینهٔ ورزش‌های خاص جوامع بومی و همچنین رستوران‌های این مناطق برنامه ویژه و گسترده‌ای برای اعطای استاندارد به مجموعه و طرف ایرانی داریم، ظرفیت‌های زیادی از جوامع بومی ایران دیده‌ایم که به‌تبع آن برنامه‌های زیادی نیز برای آنها در نظر داریم.

**در ۵۱ کشور دنیا فعالیت دارم
وی در رابطه با فعالیت‌های خود گفت: از سال ۱۹۸۹ درزمینهٔ بازرگانی بین‌المللی و بین‌المللی کردن شرکت‌های ایتالیایی و افزایش گستره فعالیت‌های آنها در ۵۱ کشور دنیا فعالیت دارم که البته در بسیاری از مواقع نیز به دولت‌های کشورهای هدف وصل می‌شویم که دلیل آن نیز گستره بسیار زیاد فعالیت مجموعه طرف ایتالیایی است.
این مشاور بین‌المللی توسعه افزود: در دوره خدمتم تلاش کرده‌ام که استانداردهای روز دنیا را به کشورهای مختلف از طریق شرکت‌های ایتالیایی منتقل کنم که گاهی اوقات به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری می‌کنیم، گاهی نیز به صورت شریک، مشاوره را در دستور کار داریم و گاهی برای فروش محصولات به کمپانی‌ها و کشورها کمک ارائه می‌کنیم که البته این به نوع رابطه و سطح مشارکت بستگی دارد.

**ایران در قلب من است
روسو در خصوص دورنمای رابطه ایران با ایتالیا و شرکت تحت مدیریت وی، تأکید کرد: همان‌گونه که گفتم؛ در ۵۱ کشور فعالیت داشته‌ام، اما ایران کشوری است که در قلب من است.
وی افزود: وقتی به ایران سفر می‌کنم احساس غریبگی ندارم و انگار در خانه خودم هستم؛ البته این موضوع را برای خوشایند شما نمی‌گویم، بلکه حسی واقعی است، من در ایران از ضمیر «ما» بهره می‌گیرم چون احساس نزدیکی عمیقی با ایران و ایرانیان دارم.

استاد دانشگاه بولونیای ایتالیا تصریح کرد: به نظر من در ایران باید شرکت‌های خصوصی زیادتر شده و فعالیت بیشتری داشته باشند، البته منظور من شرکت‌های بزرگ نیست، اتفاقاً منظور من شرکت‌های کوچک خصوصی، ولی به تعداد زیاد است؛ به صورتی که شرکت‌های کوچک خصوصی در یک صنعت بزرگ در کنار هم زنجیره تجاری دارند و به یکدیگر سرویس می‌دهند، این اتفاق در ایتالیا رخ داد و شرکت‌های کوچک بخش خصوصی با فعالیت‌های خود موجب رونق اقتصادی در ایتالیا شدند.

وی گفت: پیشنهاد من برای اقتصاد ایران این است که شرکت‌های متوسط و کوچک بخش خصوصی ایتالیا را وارد کشورمان ایران کنیم تا با شرکت‌های کوچک ایران ارتباط بگیرند و علم، سرمایه و استاندارد خود را به شرکت‌های ایران تزریق کرده تا شرکت‌های خصوصی کوچک ایرانی نیز تقویت شوند.

نوشته‌های پیشین
بازدید ۲ روزه مدیران ملی صندوق توسعه سازمان ملل (UNIDO) از ظرفیت‌های مسیر گردشگری دیلمان (البرز مرکزی)
نوشته‌ی بعدی
با کمک تیم طراح «مسیرهای گردشگری ایران»؛ استاندارد تولیدات کشاورزی جوامع بومی را ارتقا می‌دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست