مسیر گردشگری دیلمان مسیر پیشتاز گردشگری در ایران می باشد
برای آشنایی مخاطبین و مردم گفتگویی با «سجاد کوچک نیا» مدیر گردشگری دبیرخانه توسعه پایدار مسیر گردشگری دیلمان انجام داده‌ایم که در ادامه آورده شده است.
‪‎‪دلیل ایجاد مسیرهای گردشگری ایران چه بود؟
اگر بخواهم در چند جمله این طرح را توضیح دهم باید بگویم؛ طـرح مسیـرهای گردشگری ایـران، پاسخی است به تـمامی نیـازهای یک مقصـد در امر اشتغـال و تـوسعه که با رویـکردی بر اساس آنچه گردشـگر و مخـاطب نیـاز دارد با بهره‌گیری از دانـش و تـجربه روز جهـانی و مشارکت تـمامی ذینفعـان شامل دولت، سازمان‌های بین‌المللی، بـرندها، بخش خصوصی و بـومیـان هر منطقه در قالب تشکل‌های راهبردی در منطقه اجرا می‌گردد و با طراحی زنجیره‌های ارزش در هر حوزه تـولید خدمـات و محصولات بر اساس ظرفیت‌های بومی و نیـاز بازار فعـالیت می‌نمایند.
درواقع این طرح با استفاده از مدل استقرار مدیریت در جوامع بومی و ایجاد زنجیره‌های ارزش حاصل بیش از ۱۰ سال مطالعه همکارانمان و بنیان‌گذاران طرح بوده که پس از ماه‌ها تبادل‌نظر با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و وزارت کار به تصویب رسیده و طرح مسیر گردشگری دیلمان به عنوان مسیر پیشتاز انتخاب شده است.
مسیر گردشگری دیلمان چگونه شکل گرفت؟
مسیر گردشگری دیلمان یکی از ۱۸ مسیر گردشگری ایران است که یک حلقه ۲۵۰ کیلومتری شامل سیاهکل – دیلمان – بره سر – رستم‌آباد – سنگر – سیاهکل و روستاهای منتهی به این محدوده می‌باشد.
ما در این سیر فقط به دنبال توسعه گردشگری نیستیم، بلکه به توسعه متوازن همه ظرفیت‌های موجود با مشارکت ذینفعان جامعه بومی با رویکرد گردشگری می‌اندیشیم.
ساختار کاری در مسیر و نقش دبیرخانه توسعه پایدار مسیر گردشگری دیلمان چیست؟
ساختار کار به این صورت است که دبیرخانه با حکم معاون امور اشتغال وزیر کار تشکیل‌شده و با تشکیل رسته‌های مختلف به نهادسازی در جوامع بومی پرداخته و در تولید محصولات و خدمات جامعه بومی را سهیم می‌نماید.
رسته‌های مختلف وظیفه دارند به بررسی ظرفیت‌ها پرداخته و با در نظر گرفتن همه جوانب و تصمیمی در خصوص آغاز یک فعالیت اقتصادی بگیرند.
درب دبیرخانه به روی همه باز است و اگر کسی ایده‌ای برای گره‌گشایی از کار جوامع بومی دارد می‌تواند با ارائه آن به دبیرخانه و رفع نقایص با کمک کارشناسان ملی و کارآفرینان بزرگ، مدیریت پروژه خود را در دست بگیرد.
نقش دبیرخانه‌تنها تسهیل گری، بازار سازی و کسب کمک‌های کلی و بین‌المللی است.
از دیگر وظایف دبیرخانه مسیر گردشگری دیلمان و دبیرخانه مسیرهای گردشگری ایران ایجاد شبکه‌ای از روابط بین سازمان‌ها، متخصصین و برندها جهت انتقال دانش و تسهیل در پیشبرد اهداف است.
ازاین‌رو دبیرخانه مسیر گردشگری دیلمان با راه‌اندازی میز دانشگاه گیلان در فضای اشتراکی دبیرخانه ارتباطی را بین انجمن‌های علمی دانشگاه و ذینفعان مسیر به وجود آورد. ما معتقدیم که اگر در برنامه‌هایمان از کمک جامعه علمی و جوانان پرانرژی کمک بگیریم نه‌تنها مشکلی پیش نمی‌آید، بلکه در بدترین حالت توانستیم تجربه کار عملی را به دانشجویان بدهیم و آنها را زودتر وارد بازار کار کنیم، کما اینکه استفاده از دانش روز، شتاب کار ما را هم بیشتر می‌کند.
نقش مسئولین و سازمان‌ها در راستای اهدافی که دبیرخانه در نظر دارد چیست؟
به دلیل صدور حکم تشکیل دبیرخانه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همکاری خوبی در سطوح استانی در استانداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری صورت پذیرفته است و خوشبختانه این همکاری‌ها در حال افزایش می‌باشد که به زودی اولین جلسه شورای راهبردی مسیر گردشگری دیلمان با حضور معاونین استاندار و مدیران کل برگزار خواهد شد.
ما آمادگی داریم تا بخش بزرگی از ایرادات طرح‌های سرمایه‌گذاری را با مشاوره‌های کارشناسی برطرف نموده و از کاستن انرژی‌بخش دولتی در گیرودار صدور مجوز و کارشناسی و … بکاهیم.
کمی در مورد «همایش دیلمان، در مسیر توسعه پایدار» توضیح دهید.
این همایش با همکاری دانشجویان فعال در انجمن علمی گردشگری دانشگاه گیلان تصمیم به برگزاری همایشی با عنوان دیلمان در مسیر توسعه گرفتیم که در ادامه توانستیم مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و موسسه آموزشی و پژوهشی گردشگران پایدار گیل را تیز جذب نماییم.
در این همایش برای اولین بار فرصت‌های اشتغال در پروژه ملی می گردشگری دیلمان به اطلاع عموم رسانده شد.
همچنین در این همایش جزییات دقیق‌تری از برنامه‌ها و پروژه‌های پیش‌بینی‌شده در مسیر اطلاع‌رسانی شد.
از دیگر اهداف ما در همایش، جذب مشارکت دانشجویان و علاقه‌مندان به فعالیت در اجرای برنامه‌های مسیر بود، بنابراین فرم‌هایی را طراحی کردیم که دانشجویان بتوانند علاقه‌مندی به مشارکت را در آن فرم‌ها ثبت نمایند.
نسخه الکترونیکی این فرم هم روی سایت دبیرخانه به آدرس www.deiaman.org قرار دارد که همه می‌توانند با تکمیل آن با پروژه مسیر گردشگری دیلمان همکاری نمایند.
نوشته‌های پیشین
کارگاه طراحی خلاق
نوشته‌ی بعدی
تشکیل شورای راهبردی مسیر گردشگری دیلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست