مسیر گردشگری «البرز مرکزی» ارتقاء دهنده توانمندی‌های گیلان

بدون دیدگاه

در جلسه توجیهی طرح «گیلان مقصد گردشگری در سال ۲۰۲۰» مطرح شد؛

مرتضی طالع ماسوله پیشنهاددهنده طرح «گیلان مقصد گردشگری در سال ۲۰۲۰» با بیان اینکه طرح «مسیر گردشگری البرز مرکزی» قرار است به‌صورت پایلوت و برای اولین بار در منطقه دیلمان و نواحی دیگر استان پیاده شود، گفت: این طرح توانایی ارتقای توانمندی‌های استان گیلان درزمینهٔ اشتغال و گردشگری را دارد.

به گزارش درسیاهکل، جلسه هماهنگی و توجیهی طرح پیشنهادی «سال ۲۰۲۰، سال دیدار از استان گیلان» با حضور رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، اعضای نهادی اجتماعی و تشکل‌های گردشگری در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.
کیمیا تنهایی مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، هدف از برگزاری این جلسه را استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی، نهادهای اجتماعی و تشکل‌های گردشگری استان در طرح پیشنهادی فوق دانست.


وی با اشاره به هامش رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور، در بررسی طرح پیشنهادی ۲۰۲۰ سال دیدار از گیلان، ضمن تشکر از دکتر مرتضی طالع ماسوله پیشنهاددهنده این طرح، تأکید کرد: طالع ماسوله نقش یک ایده پرداز را داشته و دستگاه‌های اجرایی استان با مشارکت بخش خصوصی و تشکل‌های مردمی می‌توانند در اجرایی شدن طرح‌های پیشنهادی و چنین ایده‌هایی، نقش مهمی در توسعه استان ایفا نمایند.
مهین نصیری پور ماسوله از کارشناسان دفتر امور استان‌ها و مناطق سازمان برنامه‌وبودجه کشور، ضمن تأکید بر حمایت از طرح‌های توسعه استان‌ها، در ارتباط با نقش گردشگران خارجی در توسعه استان گیلان به‌ویژه شهر تاریخی ماسوله نکاتی را مطرح نمود.


وی با اشاره به تأمین اعتبار برای ایجاد انرژی خورشیدی در شهر ماسوله، خواستار پیگیری بیشتر مسئولین استان برای اجرایی شدن طرح فوق شد.

در ادامه، ویتال بورگر رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس در سخنانی با اشاره به اینکه طی ۸ سال گذشته جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی ایران را مورد بازدید قرار داده است، مناطق مختلف کشور ایران را بسیار ارزشمند برای گردشگران خارجی به‌ویژه اروپائیان دانست.


وی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جلسه، ابراز علاقه شدیدی به جاذبه‌های گردشگری استان گیلان نمود و اعلام کرد که قصد دارد نسبت به معرفی جاذبه‌های استان گیلان به چند زبان زنده دنیا و جذب گردشگران اروپایی به استان گیلان اقدام نماید.
ویتال بورگر با اشاره به شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو و تنوع غذاهای محلی استان، بر توسعه بخش‌های مختلف در ارتباط با جذب گردشگر فرهنگی و تاریخی، ازجمله لباس‌های محلی، آداب‌ورسوم و فرهنگ گیلانی تأکید کرد.


مرتضی طالع ماسوله پیشنهاددهنده طرح «گیلان مقصد گردشگری در سال ۲۰۲۰» نیز در این جلسه با اشاره به تاریخ پرافتخار استان گیلان در قرن‌های گذشته به ارائه تفضیلی‌تر ابعاد مختلف طرح پیشنهادی ازجمله آموزش جوامع محلی، صاحبان هتل و اقامتگاه‌های بوم گردی، دفاتر مسافرتی و اصناف مختلف در ارتباط با بخش خدمات و صنعت گردشگری پرداخت.


وی همچنین به نقش دستگاه‌های اجرایی استان و تشکل‌های مردمی و نهادهای اجتماعی در اجرایی شدن طرح اشاره کرد و گفت: در این طرح دنبال گرفتن بودجه از منابع دولتی که همانا منابع نفتی کشور می‌باشد، نیستیم.
طالع ماسوله مهم‌ترین منابع را در این طرح، فکر و استفاده از افراد متفکر و اقشار مختلف جامعه دانست و اعلام کرد: در موفقیت این طرح هم‌افزایی و تجمع صاحبان تفکر و اندیشه مهم‌ترین نقش را می‌تواند ایفا نماید.

وی با بیان اینکه طرح «مسیر گردشگری البرز مرکزی» قرار است به‌صورت پایلوت و برای اولین بار در منطقه دیلمان و نواحی دیگر استان پیاده شود، گفت: این طرح توانایی ارتقای توانمندی‌های استان گیلان درزمینهٔ اشتغال و گردشگری را دارد.
طالع ماسوله در این جلسه با تقدیر از طراح طرح البرز مرکزی؛ از مسئولین استان خواست با مدیران این طرح جهت رسیدن به اهداف والای آن، همراهی کنند.

نوشته‌های پیشین
احیای اقتصاد روستایی بر مبنای گردشگری با اجرای طرح «البرز مرکزی» درسیاهکل
نوشته‌ی بعدی
بازدید ۲ روزه مدیران ملی صندوق توسعه سازمان ملل (UNIDO) از ظرفیت‌های مسیر گردشگری دیلمان (البرز مرکزی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست