حل مشکلات مناطق بومی ذیل طرح مسیرهای گردشگری ایران
سید علیرضا کاظمی دولابی در بازدید از روند توسعه طرح مسیر گردشگری غرب مازندران عنوان کرد
سال آتی سال حل مشکلات مناطق بومی ذیل طرح مسیرهای گردشگری ایران خواهد بود

سید علیرضا کاظمی دولابی، مدیر طرح توسعه پایدار غرب مازندران گفت: طی سال آتی و پس‌ازآن شاهد حل بسیاری از مشکلات منطقه خواهیم بود که ازجمله آن می‌توان به حفظ بافت روستاها، ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای همه در شهر و روستا، صیانت از میراث طبیعی، فرهنگی و تاریخی منطقه، افزایش استانداردسازی و هویت‌سازی برای محصولات و خدمات تولیدی منطقه و ایجاد جریان مهاجرت معکوس به روستاها باشیم.
به نقل از روابط عمومی مسیرهای گردشگری ایران، توسعه پایدار چشم‌انداز عالی مشترک حاکمیت، مردم و جامعه جهانی است، اما ساختارهای اداری کشور مسیری برای آن ترسیم نکرده و بخش خصوصی و مردم هم، توان دانشی، سرمایه و مدیریتی لازم و کافی را برای تحقق آن در سطح ملی و حتی لایه‌های پایین‌تر هم ندارند.
تحقق توسعه پایدار نیاز به برنامه‌ای جامع دارد که مبتنی بر علم و تجربه و ظرفیت شناسی حقیقی از شرایط کشور، منطقه و جهان باشد، برنامه‌ای که بتواند ظرفیت‌های طبیعی، فرهنگی و اجتماعی ایران را بهره‌ور کند و توسعه پایدار را در مقیاس فردی، اجتماعی و ملی مدیریت و پشتیبانی کند.
برنامه‌ای داینامیک که قابلیت انعطاف در شرایط گوناگون کشور را داشته باشد و تبدیل به جریانی علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شود که مردم خواستار آن باشند و برای آن تلاش کنند.
توسعه پایدار یک علم است که جایگاه آن در دنیا هر روز اهمیت بیشتری می‌یابد و شتابی سریع و رشدی فراگیر در برگیری همه فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی خواهد داشت.
لزوم توجه به توسعه پایدار تبدیل به یک امر ضروری شده و دوری از آن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود، گفتمانی ملی و بین‌المللی که همه ابعاد زندگی را شامل می‌شود و جهان را زیباتر، امن‌تر و پایدارتر می‌کند، اما باید مواظب بود در این مسیر ارزش‌های ملی و مذهبی به فراموشی سپرده نشود و اتفاقاً بالعکس بر صیانت از میراث معنوی، فرهنگی و مذهبی تمرکز شود و برنامه جامع توسعه پایدار را با این رویکرد پیش برد.
توسعه پایدار دستاوردهای فراوانی دارد که ملموس شدن آن نیاز به صبر و حوصله دارد، همین دلیل باعث شده دولت‌ها توجه کافی به این مقوله نداشته باشند و برنامه‌های خود را به سمت اهدافی متمرکز کنند که دستاوردهای آنی، ملموس و پر سروصدا داشته باشد.
اما دولت تدبیر و امید با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ۵ سال پیش برنامه‌ای جامع را پایه‌گذاری کرد که دستاوردهای آن اندک‌اندک به بار نشسته و نشان خواهد داد سرمایه‌گذاری در توسعه پایدار، بهترین، مطمئن‌ترین و ماندگارترین فعالیتی است که اتفاقاً دولت‌ها باید بر آن تمرکز کنند. برنامه‌ای که باید در دولت‌های بعدی حفظ شود و توسعه یابد تا علاوه بر توسعه اقتصادی، توسعه فرهنگی و اجتماعی را هم برای کشور به ارمغان آورد.
صندوق کارآفرینی امید، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و بسیاری از وزارتخانه‌ها دستگاه‌های مسئول در این برنامه به عنوان حامی و مشارکت‌کننده حضور پیدا کرده‌اند و مسیر توسعه پایدار را ترسیم و هموار می‌کنند. بخش خصوصی و مردم هم پای کار آمده‌اند و در این مسیر نقش خود را یافته و در هم آهنگی با دیگر ذینفعان به ایفای نقش خود می‌پردازند.
در تاریخ دهم مهرماه، در اوج تحریم‌های اقتصادی برعلیه کشورمان، در اوج مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا، درحالی‌که بسیاری ساز ناامیدی می‌زنند، دستاوردهای برنامه توسعه پایدار در یکی از مناطق پیشتاز اجرای طرح، افتتاح، بازدید و رونمایی شد.
منطقه غرب مازندران که با رویکرد گردشگری ارگانیک در مسیر توسعه پایدار قرارگرفته است، دیروز شاهد شگفتی بزرگی بود!
۳ پروژه افتتاح شد، ۲ پروژه بازدید شد، ۱ تشکل روستایی با رویکرد توسعه پایدار و تبدیل روستا به قطب گردشگری ارگانیک با مشارکت اهالی افتتاح شد، از روند شکل‌گیری ۳ تعاونی توسعه پایدار اطلاع حاصل شد، طرح جامع معماری و مسیرهای گردشگری ۳ روستا رونمایی شد، تسهیلات ارزان‌قیمت برای ۸۲ پروژه ذیل طرح مسیرهای گردشگری غرب مازندران ابلاغ شد و از ۳ پروژه فنی ملی و بین‌المللی توسعه‌ای در منطقه رونمایی شد.
در این مراسم که با حضور دکتر علی ربیعی، سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور، دکتر عیسی منصوری معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر عین الدین نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و جمعی از مسئولین استانی و محلی مازندران برگزار شد، بر لزوم همکاری هر چه بیشتر دستگاه‌ها برای پشتیبانی از روند توسعه پایدار در منطقه تأکید شد.
سید علیرضا کاظمی دولابی، مدیر طرح توسعه پایدار غرب مازندران دراین‌باره گفت: پیش‌بینی ما این است که طی سال آتی و پس‌ازآن، این روند سرعت بیشتری خواهد گرفت و با ایجاد زنجیره‌های ارزش توسط بخش خصوصی و اتصال محصولات و خدمات تولیدی پروژه‌های ذیل توسعه پایدار به بازارهای ملی و بین‌المللی، شاهد حل بسیاری از مشکلات منطقه خواهیم بود که ازجمله آن می‌توان به حفظ بافت روستاها، ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای همه در شهر و روستا، صیانت از میراث طبیعی، فرهنگی و تاریخی منطقه، افزایش استانداردسازی و هویت‌سازی برای محصولات و خدمات تولیدی منطقه و ایجاد جریان مهاجرت معکوس به روستاها باشیم.
وی افزود: توسعه گردشگری ارگانیک در منطقه و توسعه پایدار روستایی از طریق توجه به روستاها به عنوان کانون‌های توسعه در دستور کار است و اعتقادداریم در این مسیر، صنعت گردشگری بیش‌ترین ظرفیت را برای اجرای برنامه‌های توسعه پایدار فراهم می‌آورد.
مدیر طرح توسعه پایدار غرب مازندران خاطرنشان کرد: در طرح توسعه پایدار غرب مازندران، ظرفیت بی‌نهایتی برای فعالیت و توسعه اقتصادی وجود دارد که همه می‌توانند در آن مشارکت کنند.
گفتنی است، طرح توسعه غرب مازندران، ذیل طرح مسیرهای گردشگری ایران تعریف‌شده و پس از طرح مسیر گردشگری دیلمان شروع به کار کرده است.
نوشته‌های پیشین
کارگاه آموزشی تجاری سازی محصول
نوشته‌ی بعدی
برگزاری سومین جلسه شورای راهبردی کریدور گردشگری دیلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست